IMPORTER KLIENTA
W dniu 30. 6. klient zakupił od dostawcy towary o wartości 100 000 EUR z terminem dostawy za 3 miesiące. Jednocześnie nie zna dokładnej daty zapłaty za te towary i nie chce być narażony na ryzyko zmian kursów walut. Klient zawiera transakcję terminową na 30. 6. z okresem rozliczenia od 26. 9. do 14. 10., kupując euro w dowolnym dniu roboczym w tym okresie.
Kluczowe informacje można znaleźć tutaj.
Transakcja typu forward jest podstawowym typem zabezpieczenia ryzyka walutowego. Chodzi tu o umowę o przyszłym zakupie albo sprzedaży waluty obcej za kurs ustalony na stałe, realizowaną w ustalonym terminie w przyszłości. Kurs transakcji typu forward opiera się na kursie spotowym skorygowanym o tzw. punkty forwardowe. Zależą one od długości okresu, na który zawarto transakcję typu forward i różnicy stóp procentowych walut. Przy stałym kursie forwardowym firma uzyskuje pewność i pozbywa się ryzyka wynikającego z przyszłego negatywnego rozwoju kursów walutowych. Z drugiej strony nie może ona zyskiwać na ewentualnym pozytywnym rozwoju tych kursów. Dlatego korzystne jest rozważenie 100% zabezpieczenia zawartej transakcji lub jego części.
Za zawarcie transakcji forwardowej nie są pobierane żadne opłaty i można ją zawrzeć na czas nieograniczony (standardowo do 1 roku, indywidualnie i na dłużej). Liczba tych transakcji, ani ich maksymalna wysokość nie jest limitowana. Transakcja jest zawierana w chwili uzgodnienia transakcji.